Join date : 2009-08-07
Age : 34
Location : Banja Luka

Kvalifikacije za SP 2010 Empty
PostSubject: Kvalifikacije za SP 2010   Kvalifikacije za SP 2010 Icon_minitimeSun Sep 06, 2009 12:04 pm

I nakon jucerasnjih kvalifikacijskih utakmica za Svjetsko prvenstvo 2010. godine jedini siguran putnik za Južnoafričku Republiku ostaje reprezentacija Holandije. Odlične prilike da na svojim terenima praktički osiguraju prvo mjesto u skupini propustile su reprezentacije Danske, Slovačke i Švicarske.

Skupina 1

U skupini 1 Danska je kao prvoplasirana dočekala Portugal i sve do 86. minute imala prednost, no Portugalci su na kraju ipak izjednačili preko Liedsona i zadržali šanse za plasman na SP, posebno zbog činjenice da je Mađarska na svom terenu poražena od Švedske.

Rezultati: Danska - Portugal 1:1, Mađarska - Švedska 1:2
Poredak: Danska (7) 17, Mađarska (7) 13, Švedska (7) 10, Portugal (7) 10, Albanija (Cool 6, Malta (Cool 1

Skupina 2

Švicarska je pobjedom na svom terenu protiv Grčke preuzela vrh ljestvice u ovoj skupini, dok se sa Grcima sada bodovno izjednačila reprezentacija Latvije. Latvija je neočekivano slavila na gostovanju kod Izraela i tako svojim večerašnjim protivnicima pobjegla na četiri boda razlike.

Rezultati: Moldavija - Luksemburg 0:0, Izrael - Latvija 0:1, Švicarska - Grčka 2:0
Poredak: Švicarska (7) 16, Grčka (7) 13, Latvija (7) 13, Izrael (7) 9, Luksemburg (7) 5, Moldavija (7) 2

Skupina 3

Slovačka bi pobjedom na svom terenu protiv Češke pobjegla svojim susjedima na čak deset bodova prednosti, dok bi imali i četiri boda ispred drugoplasirane Sjeverne Irske, koja do kraja ima utakmicu manje. Međutim, iako su dva puta bili u prednosti, Slovaci su na kraju poklekli nakon što su ostali bez isključenog Hamšika.

Rezultati: Poljska - Sjeverna Irska 1:1, Slovačka - Češka 2:2
Poredak: Slovačka (7) 16, Sjeverna Irska (Cool 14, Poljska (7) 11, Slovenija (7) 11, Češka (7) 9, San Marino (7) 0

Skupina 4

Finska je pobjedom na gostovanju kod Azerbejdžana zadržala šanse za drugo mjesto u skupini 4, no Rusija je rutinskom pobjedom protiv Lihtenštajna zadržala sigurnih pet bodova prednosti ispred njih i došla na samo bod zaostatka iza vodeće Njemačke, koja je u ovom kolu bila slobodna.

Rezultati: Azerbejdžan - Finska 1:2, Rusija - Lihtenštajn 3:0
Poredak: Njemačka (7) 19, Rusija (7) 18, Finska (7) 13, Wales (7) 9, Azerbejdžan (7) 1, Lihtenštajn (7) 1

Skupina 5

Bosna i Hercegovina je golovima Ibričića u prvom i Muslimovića u drugom poluvremenu slavila pobjedu na gostovanju u Armeniji. Estonija je stvorila puno problema Turskoj, no Turci su na kraju ipak slavili na svom terenu i tako zadržali šanse za drugo mjesto. Španjolska je rutinski sa uvjerljivih 5:0 savladala Belgiju.

Rezultati: Armenija - Bosna i Hercegovina 0:2, Turska - Estonija 4:2, Španjolska - Belgija 5:0
Poredak: Španjolska (7) 21, Bosna i Hercegovina (7) 15, Turska (7) 11, Belgija (7) 7, Estonija (7) 5, Armenija (7) 1

Skupina 6

Puno teže nego što se očekivalo Hrvatska je došla do pobjede i tri važna boda protiv sada otpisane Bjelorusije. Jedini strijelac bio je Rakitić u prvom poluvremenu, a Hrvatsku je na kraju sa tri sjajne obrane od izjednačenja spasio Vedran Runje. Loša vijest za izbornika Bilića jeste i činjenica da u utakmici protiv Engleske za pet dana neće moći računati na Vedrana Ćorluku, koji je večeras dobio dva žuta kartona. U drugom susretu ove skupine Ukrajina je sa uvjerljivih 5:0 savladala Andoru.

Rezultati: Ukrajina - Andora 5:0, Hrvatska - Bjelorusija 1:0
Poredak: Engleska (7) 21, Hrvatska (Cool 17, Ukrajina (7) 14, Bjelorusija (7) 9, Kazahstan (6) 3, Andora (Cool 0

Skupina 7

Francuska nastavlja sa lošim igrama, te su sa dva nova izgubljena boda protiv Rumunjske vjerojatno izgubili i šanse da na kraju izbore prvo mjesto u skupini. Na četiri boda primakla im se i Austrija, koja je slavila na svom terenu protiv Farskih Otoka.

Rezultati: Austrija - Farski Otoci 3:1, Francuska - Rumunjska 1:1
Poredak: Srbija (7) 18, Francuska (7) 14, Austrija (7) 10, Litva (7) 9, Rumunjska (7) 8, Farski Otoci (6) 1.

Skupina 8

Italija je zadržala vrh ljestvice skupine 8 zahvaljujući pobjedi na gostovanju kod Gruzije, koju im je sa dva autogola donio Milanov branič Kakha Kaladze. Bugarska je bila uvjerljiva na svom terenu protiv Crne Gore, no i dalje imaju pet bodova zaostatka za drugoplasiranom Irskom, koja je slavila sa 2:1 na gostovanju kod Cipra.

Rezultati: Bugarska - Crna Gora 4:1, Gruzija - Italija 0:2, Cipar - Republika Irska 1:2
Poredak: Italija (7) 17, Republika Irska (Cool 16, Bugarska (7) 11, Cipar (7) 5, Crna Gora (7) 4, Gruzija (Cool 3

Skupina 9

Škotska je u izravnom dvoboju za drugo mjesto skupine 9 savladala Makedoniju, dok su Island i Norveška međusobnim remijem zadržali samo dno ljestvice.

Rezultati: Škotska - Makedonija 2:0, Island - Norveška 1:1
Poredak: Nizozemska (7) 21, Škotska (7) 10, Makedonija (7) 7, Norveška (7) 7, Island (Cool 5
Back to top Go down
Mihajlo_90
Mihajlo_90

Posts : 834
Age : 34

PostSubject: Re: Kvalifikacije za SP 2010   Kvalifikacije za SP 2010 Icon_minitimeSun Sep 06, 2009 12:06 pm

Južnoameričke kvalifikacije: Brazil opet bolji od Argentine

U derbiju južnoameričkih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2010. godine Brazil je noćas na gostovanju savladao Argentinu sa uvjerljivih 3:1, te je tako postao prva reprezentacija iz ove regije koja je osigurala nastup u Južnoafričkoj Republici.

Paragvaj je slavio protiv Bolivije, a Čile remizirao protiv Venezuele, te su i ove dvije reprezentacije blizu osiguranja drugog, odnosno trećeg mjesta, dok Argentina, Kolumbija i Ekvador ostaju u borbi za četvrto, odnosno peto mjesto koje vodi u dodatne kvalifikacije.

5. septembar je očito datum koji bi Argentinci trebali izbjegavati. Prije šesnaest godina na isti dan u Buenos Airesu su poraženi sa čak 5:0 od Kolumbije i morali su u diogravanje, a noćas su doživjeli jednako poniženje i svoj tek drugi poraz u kvalifikacijama za svjetsko prvenstvo na domaćem terenu u istoriji.

Iako su dobro počeli utakmicu, igrači Diega Maradone su brzo ostali bez prave ideje protiv sjajne momčadi Brazila. Luisao i Luis Fabiano su nakon dva prekida u razmaku od samo šest minuta doveli goste u uvjerljivo vodstvo, a kada je Datolo udarcem iz daljine dao malo nade domaćinu Fabiano je praktički iz sljedećeg napada ponovno vratio prednost Brazila na dva gola razlike.

Rezultati: Kolumbija - EKvador 2:0, Peru - Urugvaj 1:0, Paragvaj - Bolivija 1:0, Argentina - Brazil 1:3, Čile - Venezuela 2:2.

Poredak: Brazil 30, Čile 27, Paragvaj 27, Argentina 22, Kolumbija 20, Ekvador 20, Urugvaj 18, Venezuela 18, Bolivija 12, Peru 10.

U sljedećem kolu, koje je na rasporedu u srijedu, igraju: Bolivija - Ekvador, Urugvaj - Kolumbija, Paragvaj - Argentina, Venezuela - Peru, Brazil - Čile.
Mihajlo_90
Mihajlo_90

Posts : 834
Age : 34

U utakmicama 7. kola grupe CONCACAF kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2010. godine, postignuti su sledeći rezultati:

Armenija - BiH 0:2

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine zabilježila je petu pobjedu u kvalifikacijama za SP 2010. u Južnoafričkoj Republici.

Nogometaši BiH su u sedmoj utakmici u okviru grupe 5 kvalifikacija večeras u Yerevanu pobijedili Armeniju sa 2:0 (1:0). Golove su postigli Ibričić u 6. i Muslimović u 73. minuti.

Susret je odigran na stadionu Republican, pred oko 2.000 gledalaca, a sudio je Holanđanin Eric Braamhaar.

Pobjedom u Yerevanu reprezentacija BiH se učvrstila na drugom mjestu u grupi i došla na korak do plasmana u baraž.

Nogometaši BiH rutinski su došli do pobjede, a mogli su zabilježiti i ubjedljiviji trijumf s obzirom na veliki broj prilika, posebno u prvom poluvremenu.

BiH je došla u vodstvo u 6. minuti golom Ibričića, koji je iskoristio ubacivanje Vladavića i udarcem glavom pogodio gol.

Dvije minute kasnije Džeko je imao priliku, ali je šutirao direktno u golmana Kasparova, dok je u 15. minuti pogodio stativu.

U 30. minuti Ibričić je snažno šutirao s ivice šesnaesterca, ali se i ovoga puta istakao golman domaće ekipe.

Veliku priliku BiH je imala i u 33. minuti, kada je sudija Braamhaar dosudio penal nakon što je u šesnaestercu Armenije oboren Ibišević. No, Džeko je s bijele tačke poslao loptu preko gola.

U finišu poluvremena Armenija je preuzela inicijativu i napravila nekoliko prilika, ali nije bilo promjene rezultata.

U drugom poluvremenu, nakon ulaska Pjanića i Muslimovića, reprezentacija BiH je ponovo preuzela igru što joj se 'isplatilo' u 73. minuti. Džeko je izašao sam pred golmana Kasparova i nesebično uposlio usamljenog Muslimovića, kome nije bilo teško da sa dva metra postigne gol za konačnih 2:0.

Za reprezentaciju BiH u ovom meču nastupili su: Supić, Jahić, Nadarević, Spahić, Vladavić Rahimić, Salihović, Muratović (od 64. Pjanić), Ibričić (od 86. Bajramović), Ibišević (68. Muslimović) i Džeko.

U narednom kolu reprezentacija BiH 9. septembra u Zenici dočekuje Tursku.
Mihajlo_90
Mihajlo_90

Posts : 834
Age : 34

Brazil dobio Argentinu i izborio SP

Nogometaši Brazila pobijedili su u dvoboju 15. kola južnoameričkih kvalifikacija Argentinu u Rosariju 3-1, nanijevši joj prvi domaći poraz u kvalifikacijama u 16 godina.

Time je momčad Carlosa Dunge osigurala nastup na Svjetskom prvenstvu u Južnoafričkoj Republici, dok se Maradonin sastav našao u vrlo neugodnoj situaciji. Uoči teškog gostovanja u Paragvaju, “gauči” i dalje drže klimavo četvrto mjesto, posljednje koje izravno vodi na SP, s dva boda prednosti pred Kolumbijcima i Ekvadorcima, te četirima ispred Urugvaja i Venezuele.

Na ruku je Maradoni došao poraz Ekvadora baš kod Kolumbije. Da su slavili gosti, Argentina bi bila peta. Do kraja kvalifikacija još su tri kola. Argentinci imaju teška gostovanja kod Paragvaja i kod Urugvaja, dok kod kuće dočekuju Peru.

Nimalo hrabru i ofenzivnu Maradoninu postavu (vezni red Maxi Rodriguez, Veron, Mascherano, Datolo; napad Messi, Tevez) Brazilci su pustili da nesmetano razvija igru držeći loptu u posjedu. Pritom domaći nogometaši nisu imali ideje. Usamljen je bio Messi, koji je samostalno pokušavao probijati obranu Brazilaca serijom driblinga vraćajući se duboko po loptu prema središtu igrališta.

Obranu Argentinaca, koju su predvodili neiskusni stoperi Veleza iz Sarsfielda Otamendi i Dominguez, Brazilci su slomili iz prekida. U 24. minuti zabio je stoper Luisao nakon ubacivanja Elana iz slobodnog udarca, dok je na 2-0 povisio Luis Fabiano šest minuta kasnije nakon slobodnjaka Elana i udarca Felipea Mela. Golman Andujar je obranio udarac Juveova veznjaka, no Fabiano je u mrežu pospremio odbijanac.

Jesus Datolo (25), ljevonogi veznjak Napolija, smanjio je na 2-1 u 65. minuti krasnim udarcem s gotovo 30-ak metara. Pogodio je lijeve rašlje gola Julija Cesara.

Sve nade Maradoni i njegovim igračima uništio je Kaka proigravši dvije minute potom maestralnom dubinskom loptom Luisa Fabiana, koji je majstorski realizirao izlazak pred Andujara i zabio svoj drugi pogodak na utakmici.

Napadaču Seville to je sedmi gol u posljednjih šest utakmica za Brazil (pet ih je zabio na Kupu konfederacija), te ukupno deveti u kvalifikacijama. Na četvrtoj je utakmici istih zabio dva gola u paketu. Ukupno je za Brazil skupio 33 nastupa i zabio 25 golova.

Argentinci su tako izgubili na domaćem travnjaku u kvalifikacijama prvi put nakon 16 godina. Posljednji je poraz bio također itekako bolan: Kolumbijci su 1993. godine protutnjali Buenos Airesom slavivši 5-0 pobjedu golovima Faustina Asprille (2), Freddyja Rincona (2) i Adolfa “El Treńa” Valencije. Tada su se Argentinci, na SP u Sjedinjenim Državama, plasirali u dodatnim kvalifikacijama (Australija). Možda će morati razigravati, kao petoplasirani u skupini, i ovaj put.
Mihajlo_90
Mihajlo_90

Posts : 834
Age : 34

Sedma pobjeda Španije

Evropski prvaci i dalje igraju besprijekorno. Na stadionu Riazor u La Coruńi nogometaši Španije deklasirali su Belgijce slavivši 5-0 pobjedu.

Osovina trijumfa bio je fantastičan tandem Valencije David Silva i David Villa. Silva je u 41. minuti probio belgijski odbrambeni bedem, koji se tokom drugog poluvremena sasvim urušio.

David Villa zabio je za 2-0 u 49. minuti nakon sjajnog solo-prodora kaznenim prostorom po lijevoj strani, te samo minutu kasnije asistirao Gerardu Piqueu za 3-0.

David Silva krasnim je udarcem s preko 20 metara povisio na 4-0 u 68. minuti, da bi Villa svoj sedmi pogodak u kvalifikacijama zabio pet minuta prije kraja gurnuvši loptu u praznu mrežu na asistenciju Cesca Fabregasa.

Špancima je to sedma pobjeda u sedmom dvoboju. Na gol-razlici su 18-2.
Mihajlo_90
Mihajlo_90

Posts : 834
Age : 34

Rumunji uzeli bod na St. Denisu

Francuski nogometaši još su jednom prezentirali neuvjerljivu igru kakva ih "krasi" cijelim tokom kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo sljedeće godine u Južnoafričkoj Republici.

Na domaćem terenu nisu uspjeli pobijediti odavno prežaljene Rumunje, završilo je 1-1. Time prednost vodeće Srbije na tabeli iznosi četiri boda u odnosu na aktualne svjetske doprvake, a sljedeće srijede Francuzi gostuju u Beogradu.

Francuzi su, baš kao i Portugalci u Kopenhagenu kod Danaca, uglavnom boravili u suparničkom šesnaestercu, ali prave egzekucije nije bilo od 1. do 90. minute.

Nakon brojnih šansi napokon je goste uspio slomiti Thierry Henry pogotkom u 48. minuti, ali samo osam minuta kasnije u tragičara ogleda se pretvorio Julien Escude koji je ubacio loptu u vlastitu mrežu. Silni napadi Francuza do kraja utakmice nisu urodili plodom.

Recimo da je utakmicu na St. Denisu vodila hrvatska sudačka trojka, glavni Ivan Bebek s pomoćnicima Tomislavom Petrovićem i Tomislavom Šetkom.

U drugom ogledu skupine Austrija je rutinski, ali neuvjerljivo, pobijedila Farske otoke na svom terenu 3-1.

U skupini 8, gdje se Nizozemska već plasirala na Svjetsko prvenstvo, Island i Norveška su podijelili bodove odigravši 1-1. Taj rezultat su s najvećim oduševljenjem primili Škoti koji su sami na drugom mjestu ljestvice.
Mihajlo_90
Mihajlo_90

Posts : 834
Age : 34

Portugalci uzeli samo bod

Kvalifikacije za SP 2010 Liedson

Nogometaši Švedske najviše su profitirali u subotnjim dvama dvobojima prve skupine europskih kvalifikacija za SP. Pobijedili su Mađarsku u Budimpešti 2-1 golom Zlatana Ibrahimovića.

Ponovno su bizarnu utakmicu odigrali Portugalci, ovaj put kod vodećih Danaca u Kopenhagenu. Završilo je 1-1, a igrači Carlosa Queiroza proveli su cijelu utakmicu pred 16-ercem danskog golmana Andersena. Ispucali su prema golu 35 udaraca naspram sedam Danaca! Odnos udaraca u okvir gola bio je 12-1 za Portugalce.

Da sve bude još gore, mogli su Portugalci i izgubiti. Vodili su domaći pogotkom Arsenalova napadača Niklasa Bendtnera iz 42. minute sve do 86. minute. Zabio je 21-godišnji centarfor nakon sjajnog primanja lopte prsima, raspucavši prema golu prije no što je ona pala na tlo.

Nakon silnih pokušaja na 1-1 je izjednačio Brazilac Liedson (32), koji je u ovoj utakmici debitirao za Portugal nakon što je Queiroz zatražio njegovo državljanstvo. Napadač Sportinga u poluvremenu je zamijenio Tiaga.

Zlatan Ibrahimović donio je Šveđanima velika tri boda na gostovanju u Budimpešti zabivši za konačnih 2-1 u četvrtoj minuti sudačke nadoknade drugog poluvremena.